Short track speed skating at the 2002 Winter Olympics – Men's 1500 metres
Men's 1500 metres at the XIX Olympic Winter Games | ||||||||||
Pictogram for short track | ||||||||||
Venue | Salt Lake Ice Center | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dates | February 20 | |||||||||
Competitors | 31 from 19 nations | |||||||||
Winning time | 2:18.541 | |||||||||
Medalists | ||||||||||
|
Short track speed skating at the 2002 Winter Olympics | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | men | women | ||
1000 m | men | women | ||
1500 m | men | women | ||
3000 m relay | women | |||
5000 m relay | men |
The men's 1500 metres in short track speed skating at the 2002 Winter Olympics took place on 20 February at the Salt Lake Ice Center.
Records
Prior to this competition, the existing world and Olympic records were as follows:[1]
World record | Apolo Anton Ohno (USA) | 2:13.728 | Kearns, United States | 15 December 2001 |
Olympic record | None | None | None | None |
The following new Olympic records were set during this competition.
Date | Round | Team | Time | OR | WR |
---|---|---|---|---|---|
13 February | Heat 5 | Guo Wei (CHN) | 2:18.846 | OR | |
16 February | Semifinal 1 | Mathieu Turcotte (CAN) | 2:15.942 | OR |
Results
Heats
The first round was held on 20 February. There were six heats of five skaters each, with the top three finishers moving on to the semifinals.[1]
- Heat 1
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Ahn Hyun-soo | South Korea | 2:23.287 | Q |
2 | Bruno Loscos | France | 2:23.517 | Q |
3 | Satoru Terao | Japan | 2:23.680 | Q |
4 | Pieter Gysel | Belgium | 2:24.161 | |
5 | Volodymyr Hryhor'iev | Ukraine | 2:25.316 |
- Heat 2
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Fabio Carta | Italy | 2:26.644 | Q |
2 | Apolo Anton Ohno | United States | 2:26.809 | Q |
3 | Nicky Gooch | Great Britain | 2:27.084 | Q |
4 | Kornél Szántó | Hungary | 2:27.467 | |
5 | Mark McNee | Australia | 2:27.840 |
- Heat 3
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Rusty Smith | United States | 2:25.179 | Q |
2 | Li Jiajun | China | 2:25.347 | Q |
3 | Martin Johansson | Sweden | 2:25.824 | Q |
4 | Leon Flack | Great Britain | 2:25.832 | |
5 | Kiril Pandov | Bulgaria | 2:27.730 |
- Heat 4
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Kim Dong-sung | South Korea | 2:22.133 | Q |
2 | André Hartwig | Germany | 2:22.541 | Q |
3 | Steven Bradbury | Australia | 2:22.632 | Q |
4 | Mark Jackson | New Zealand | 2:22.906 | |
5 | Krystian Zdrojkowski | Poland | 2:23.015 |
- Heat 5
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Guo Wei | China | 2:18.846 | Q |
2 | Nicola Rodigari | Italy | 2:19.067 | Q |
3 | Miroslav Boyadzhiev | Bulgaria | 2:22.082 | Q |
4 | Balázs Knoch | Hungary | 2:40.617 | |
5 | Naoya Tamura | Japan | 3:06.585 |
- Heat 6
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Marc Gagnon | Canada | 2:20.126 | Q |
2 | Cees Juffermans | Netherlands | 2:20.397 | Q |
3 | Gregory Durand | France | 2:20.496 | Q |
4 | Matúš Užák | Slovakia | 2:22.557 | |
– | Simon Van Vossel | Belgium | DQ |
Semifinals
The semifinals were held on 20 February. The top two finishers in each of the three semifinals qualified for the A final, while the third and fourth place skaters advanced to the B Final.[1]
- Semifinal 1
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Kim Dong-sung | South Korea | 2:15.942 | QA |
2 | Bruno Loscos | France | 2:15.981 | QA |
3 | Rusty Smith | United States | 2:16.906 | QB |
4 | Miroslav Boyadzhiev | Bulgaria | 2:23.468 | QB |
5 | Nicola Rodigari | Italy | 2:53.907 | |
– | Satoru Terao | Japan | DQ |
- Semifinal 2
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Fabio Carta | Italy | 2:25.072 | QA |
2 | Apolo Anton Ohno | United States | 2:25.152 | QA |
3 | Guo Wei | China | 2:25.321 | QB |
4 | Steven Bradbury | Australia | 2:25.457 | QB |
5 | Nicky Gooch | Great Britain | 2:25.903 | |
6 | André Hartwig | Germany | 2:25.936 |
- Semifinal 3
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Li Jiajun | China | 2:19.877 | QA |
2 | Marc Gagnon | Canada | 2:20.050 | QA |
3 | Cees Juffermans | Netherlands | 2:21.726 | QB |
4 | Martin Johansson | Sweden | 2:24.032 | QB |
5 | Gregory Durand | France | 2:49.994 | |
– | Ahn Hyun-soo | South Korea | DQ |
Finals
The six qualifying skaters competed in Final A, while six others raced in Final B.[1]
- Final A
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
Apolo Anton Ohno | United States | 2:18.541 | ||
Li Jiajun | China | 2:18.731 | ||
Marc Gagnon | Canada | 2:18.806 | ||
4 | Fabio Carta | Italy | 2:18.947 | |
5 | Bruno Loscos | France | 2:19.587 | |
– | Kim Dong-sung | South Korea | DQ |
- Final B
Rank | Athlete | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
6 | Rusty Smith | United States | 2:27.155 | |
7 | Guo Wei | China | 2:27.376 | |
8 | Cees Juffermans | Netherlands | 2:27.611 | |
9 | Martin Johansson | Sweden | 2:28.559 | |
10 | Steven Bradbury | Australia | 2:28.604 | |
11 | Miroslav Boyadzhiev | Bulgaria | 2:29.307 |
References
- 1 2 3 4 "Salt Lake City 2002 Official Report - Volume 3" (PDF). Salt Lake Organizing Committee. LA84 Foundation. 2002.
External links
This article is issued from Wikipedia - version of the 9/6/2015. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.