Wrestling at the 2008 Summer Olympics – Men's freestyle 120 kg
Men's freestyle 120 kg at the Games of the XXIX Olympiad | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | China Agricultural University Gymnasium | ||||||||||||||||
Date | 21 August | ||||||||||||||||
Competitors | 20 from 20 nations | ||||||||||||||||
Medalists | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Wrestling at the 2008 Summer Olympics | |||||
---|---|---|---|---|---|
Freestyle | Greco-Roman | ||||
55 kg | 55 kg | ||||
60 kg | 60 kg | ||||
66 kg | 66 kg | ||||
74 kg | 74 kg | ||||
84 kg | 84 kg | ||||
96 kg | 96 kg | ||||
120 kg | 120 kg | ||||
Women | |||||
48 kg | 63 kg | ||||
55 kg | 72 kg |
Men's freestyle 120 kg competition at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China, was held on 21 August at the China Agricultural University Gymnasium.
This freestyle wrestling competition consists of a single-elimination tournament, with a repechage used to determine the winner of two bronze medals. The two finalists face off for gold and silver medals. Each wrestler who loses to one of the two finalists moves into the repechage, culminating in a pair of bronze medal matches featuring the semifinal losers each facing the remaining repechage opponent from their half of the bracket.
Each bout consists of up to three rounds, lasting two minutes apiece. The wrestler who scores more points in each round is the winner of that rounds; the bout ends when one wrestler has won two rounds (and thus the match).
On 29 August 2016, some non-official reports indicate Artur Taymazov of Uzbekistan has been stripped off the 2008 Olympic gold medal due to a positive test for doping.[1]
Schedule
All times are China Standard Time (UTC+08:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
21 August 2008 | 09:30–13:00 | Qualification rounds |
16:00–17:00 | Repechage | |
17:00–19:45 | Finals |
Results
- Legend
- F — Won by fall
Final
Final | |||||
Artur Taymazov (UZB) | 3 | 1 | |||
Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | 0 | 0 |
Top half
Qualifications | 1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | |||||||||||||||||||||||
Ali Isayev (AZE) | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
Artur Taymazov (UZB) | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Artur Taymazov (UZB) | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Disney Rodríguez (CUB) | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Rareș Chintoan (ROU) | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Disney Rodríguez (CUB) | 5 | 4 | ||||||||||||||||||||||||
Artur Taymazov (UZB) | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
David Musuľbes (SVK) | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
David Musuľbes (SVK) | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Wilson Siewari (NGR) | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
David Musuľbes (SVK) | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Ottó Aubéli (HUN) | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Florian Skilang Temengil (PLW) | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||||
Ottó Aubéli (HUN) | 4 | 7 | ||||||||||||||||||||||||
Bottom half
Qualifications | 1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | |||||||||||||||||||||||
Kim Jae-gang (KOR) | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Marid Mutalimov (KAZ) | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
Marid Mutalimov (KAZ) | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
Aydın Polatçı (TUR) | 0 | 2 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Ivan Ishchenko (UKR) | 3 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Aydın Polatçı (TUR) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
Marid Mutalimov (KAZ) | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Steve Mocco (USA) | 1 | 3 | Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | 6 | 1 | |||||||||||||||||||||
Rajiv Tomar (IND) | 0 | 0 | Steve Mocco (USA) | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||
Bartłomiej Bartnicki (POL) | 1 | 2 | Liang Lei (CHN) | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||
Liang Lei (CHN) | 1 | 2 | Steve Mocco (USA) | 1 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||
Bozhidar Boyadzhiev (BUL) | 0 | 0 | Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | 0 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | 2 | 2 | Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | 4F | ||||||||||||||||||||||
Lawrence Langowski (MEX) | 0 | 0 | Fardin Masoumi (IRI) | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fardin Masoumi (IRI) | 6 | 6 |
Repechage
Repechage round 1 | Repechage round 2 | Bronze medal bout | |||||||||||||||
Ali Isayev (AZE) | 0 | 0 | Disney Rodríguez (CUB) | 0 | 2 | ||||||||||||
Disney Rodríguez (CUB) | 1 | 4F | David Musuľbes (SVK) | 4 | 4 | ||||||||||||
Bozhidar Boyadzhiev (BUL) | 1 | 0 | 2 | Fardin Masoumi (IRI) | 3 | 4 | Fardin Masoumi (IRI) | 3 | 1 | ||||||||
Fardin Masoumi (IRI) | 0 | 2 | 4 | Steve Mocco (USA) | 1 | 1 | Marid Mutalimov (KAZ) | 8 | 1 |
Final standing
Rank | Athlete |
---|---|
Artur Taymazov (UZB) | |
Bakhtiyar Akhmedov (RUS) | |
David Musuľbes (SVK) | |
Marid Mutalimov (KAZ) | |
5 | Disney Rodríguez (CUB) |
5 | Fardin Masoumi (IRI) |
7 | Steve Mocco (USA) |
8 | Ottó Aubéli (HUN) |
9 | Aydın Polatçı (TUR) |
10 | Liang Lei (CHN) |
11 | Ivan Ishchenko (UKR) |
12 | Bartłomiej Bartnicki (POL) |
13 | Bozhidar Boyadzhiev (BUL) |
14 | Ali Isayev (AZE) |
15 | Kim Jae-gang (KOR) |
16 | Florian Skilang Temengil (PLW) |
17 | Rajiv Tomar (IND) |
18 | Rareș Chintoan (ROU) |
19 | Wilson Siewari (NGR) |
20 | Lawrence Langowski (MEX) |
References
- ↑ "Wrestling Legends Besik Kudukhov & Artur Taymazov Stripped Of Olympic Medals". FloWrestling.Org. Retrieved 30 August 2016.